Additional Info




All the lessons on this site and much, much more...

Accounting Basics: Complete Guide

Available Now On


Get Your Degree!

Find schools and get information on the program that’s right for you.

Powered by


Subscribe to
The Student Accountant newsletter

Enter Your E-mail Address
Enter Your First Name (optional)
Then

Don't worry — your e-mail address is totally secure.
I promise to use it only to send you The Student Accountant.

Share

Manufacturing Costs Question
(The cost of raw materials purchased during the year)

Please help me with the following manufacturing costs question:


Inventories
Beginning Ending
Raw Materials $90 $85
Work in process $50 $65
Finished Goods $100 $90
Other data:
Raw materials used $365

Total manufacturing cost charged to production during the year (included raw materials, direct labor, and factory overhead)?

Cost of goods available for sale $765
Selling and general expense $250

Click here to post comments

Return to Ask a Question About This Lesson!.






Enjoying this Website?
Help Support it with a Donation

OR...





Advertise on Accounting-Basics-for-Students.com